Cahit Urfan
Askon ve Laiged Toplantısı
Askon ( Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği ) ve Laiged ( Latin Amerika iş Geliştirme Derneği ) Toplantısı

Kısa adı ASKON olan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği bugün Türkiye’nin en büyük derneklerinden biridir. ASKON olarak üye işletmelerin ve ülkemizin rekabet gücünü artırmak dünya ülkelerine yönelik ihracatı artırarak Türkiye’nin ekonomik gücüne güç katmayı amaçlıyoruz.


Üreten bir Türkiye’nin öncülüğünde gıdadan, makinaya, tekstilden, otomotive kadar bir çok sektör temsilcimize yol göstererek bugüne kadar ulaşamadıkları ülkelerle ticari iş birlikteliği yapmalarına aracı olarak önemli protokolleri sağlayacağız.


ASKON, ülkemizin ve dünyamızın adalet temelinde yeniden şekillendirilmesi için haklı zenginlikler üreten bir kuruluştur. ANTALYA olarak bugün siz değerli misafirlerimiz ve basın mensupları aracılığıyla önümüzdeki süreçtegerçekleştireceğimiz protokolleri paylaşacağım.


Gündem Maddeleri


*Bildiğiniz üzere son dönemlerde Amerikan Dolarındaki yükselişe karşı ülkemizde başta devlet yetkililerimizin mücadelesi ve sanayicilerimizin haklı direnişi sürmektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda Çin-Rusya-Brezilya-Güney Amerika-Hindistan’ın ABD Dolarına karşı ortak para birimi belirlemek üzere görüşmelerini sürdürmekteler. Alternatif bir dünya para birimi yaratma sürecinin önümüzdeki 5 yıl içinde tamamlanabileceği öngörülmektedir.


 


 


*Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı “Geleceğin Akıllı Teknolojileri” olan ‘’Smart Future Expo Zirve ve Sergisi’’; 14-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşecek.  Türkiye’nin yapacağı en büyük teknolojik fuar olan Smart Future Fuarına Antalya ilimizden de ciddi bir katılım sağlanacak. Fuar açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecektir.


*ASKON Antalya Şubesi olarak kısa adı LAİGED olan Latin Amerika Türkiye İş Geliştirme Derneği ve Rusya Ekonoımi,Bilim be Teknoloji Derneği olan REBTEK ile imzalayacağımız protokoller ASKON üyeleri bu sayede Latin Amerika ve Rusya’ya açılacak. Latin Amerika pazarı ve Rusya pazarı bizler için son dönemlerde en önemli alternatif pazarlar arasına girdi. Böylece ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirerek ihracatlarımızı artırmak adına imzalamış olduğumuz protokoller sayesinde başarılı işlerin olacağına inancımız sonsuzdur.


*Son yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uzak doğu ürünlerinin ülkemize girişine kota koymasından sonra yerli ürünlere teşvik sağlandı. Yerli ve milli ürünlerimizin tüketimin artması açısından yapılan çalışmalar ülkemizde başarılı sonuçlar vermiştir. Mevlana’nın sözünden yola çıkarak “Bir ayağı kendi toprağında diğer ayağıyla dünya’yı dolaşmak” ASKON’un önderliğinde  üyelerimizin yolunu aydınlatacaktır.


*Yerli ürünlere destek olmak amacıyla kurulan ASKON ihracaat hedeflerini artırmakta öncü olmaya devam edecektir. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS ve Duselldorf İş Adamları ile ASKON Antalya olarak ticari işbirlikteliğimizin imzalarını atarak önemli bir iş protokolü daha üyelerimize kazandıracağız.


ASKON Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur’un da söylediği gibi Avrupa Birliği ticaretinin %6’sını Latin Amerika’ya yaparken bizde bu oran %1!i bile bulmuyor. Bu rakamı yapacağımız protokoller sayesinde neden artırmayalım. ASKON olarak şundan eminiz ki bu iş protokellerinin oranlarını her geçen gün artırarak ülkemizin ticari hacminin artışında etken olmasını sağlayarak ülkemizin bu pazarlardan hakettiği oranı alması için tüm gayretimizle çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Siz değerli misafirlerimizin huzurunda Kilit Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Bey’e teşekkür ederiz.


 


ASKON,LAİGED ve REBTEK arasında yapılacak olan protokol anlaşması imza töreni 21 Eylül 2018 Cuma günü saat 15:00'da Kilit Group bünyesindeki Amore Dolce Vita Otel'de gerçekleştirilecektir.  Siz değerli basın mensuplarımızı aramızdan görmekten onur duyarız.

Projelerim